Chcąc uniknąć podatków, przenoszą one swoje zyski do państw, gdzie zapłacą mniejsze daniny. I tak patenty wielkich korporacji informatycznych są rejestrowane w Irlandii. Ogranicza to koszty po stronie firm i jednocześnie sprawia, że Irlandzki PKB bardzo szybko rośnie.
GUS: Aglomeracja Warszawska z wyższym PKB od Słowacji
Dzięki pomocy OECD, która wsparła nasz kraj w opracowaniu kluczowych reform zarówno gospodarczych, jak i w zakresie polityki publicznej, w tym w sektorze edukacji czy zatrudnienia. Szef resortu rozwoju i technologii podczas poniedziałkowego wystąpienia w Warszawie Co przedsiębiorcy mówią o brokerze MaxiMarkets zaznaczył, że 25 lat temu nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem OECD. Warto jednak pamiętać, że PKB per capita to jedynie jeden z wielu wskaźników i nie uwzględnia innych aspektów, takich jak nierówności dochodowe, koszty życia czy poziom rozwoju społecznego.
Bogactwo województw w porównaniu do państw. Sama Warszawa przebija Japonię
Z kolei w kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim jest ono na poziomie Rosji. Najbiedniejsze polskie województwo — podkarpackie, ma PKB per capita zbliżone do Chin czy Malezji. Warto jednak zaznaczyć, że najbiedniejsze tutaj podane państwo, czyli Nauru zajmuje 88.
Keep In Touch
Wyraźnie widzimy tutaj podział na bogatą Północ oraz biedne Południe. PKB per capita PPP południowego Tyrolu wynosi aż 49,1 tys. Region Lacjum (z Rzymem) może pochwalić się PKB na znacznie niższym poziomie, bo wynosi tam jedynie 35,3 tys.
Eurostat: Warszawa bogatsza od Berlina, Helsinek czy Wiednia
Jak wynika z komuniatu GUS, PKB wzrosło w pierwszym kwartale 2024 roku 1,9 proc. Kwartał do kwartału – wynika ze wstępnych danych opublikowanych w środę. PKB per capita Polski oznacza PKB na jednego mieszkańca Polski i daje wskazówki na temat przeciętnego poziomu dochodów w kraju. Wzrost PKB per capita oznacza zazwyczaj wzrost standardu życia. To oznacza większą ilość dóbr i usług dostępnych dla każdej osoby w kraju. Mazowieckie (z wykluczeniem Warszawy) ma PKB per capita na poziomie Panamy, a małopolskie — Wenezueli.
Produkt krajowy brutto w 2022 roku – szacunek wstępny
- GUS podał najnowsze wstępne dane o PKB dla regionów, z których wynika, że w 2017 roku we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących.
- PKB Polski wyniosło w 2022 roku 3,1 bln PLN.
- Bogactwo województw naszego państwa może być różnie postrzegane.
- Do porównań bogactwa różnych regionów.
- GUS stosuje podział na region warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny.
Większości znane są coroczne wyniki PKB poszczególnych państw, a przynajmniej tempo wzrostu produktu krajowego brutto względem poprzedniego roku. Mniej rozpowszechnioną wiedzą jest PKB województw w Polsce oraz, które z nich mają największy, a które najmniejszy wpływ na ogólny wynik dla naszego państwa. Poniższy artykuł rozjaśni te kwestie. Eurostat podał również dane o zatrudnieniu. W I kwartale 2024 roku liczba zatrudnionych osób wzrosła o 0,3 proc. Kwartał do kwartału w strefie euro i o 0,2 proc.
Czy Polska będzie drugą Wenezuelą?
Najbiedniejszym regionem okazała się Kalabria. PKB per capita PPP wyniosło tam jedynie 18,1 tys. Oznacza to, że region ten jest blisko 3-krotnie biedniejszy od południowego Tyrolu.
W całej Unii Europejskiej – nie tylko w strefie euro – PKB również wzrósł o 0,3 proc. Jak czytamy w komunikacie, w poprzednim kwartale wzrost wyniósł 0 proc. PKB per capita to wskaźnik ekonomiczny, Miliarder Warren Buffett. Historia sukcesu znanego inwestora który mierzy wartość produkcji brutto (PKB) podzieloną przez liczbę ludności danego kraju. Jest to popularna miara do porównywania bogactwa i poziomu życia między różnymi krajami.
PKB Polski wyniosło w 2022 roku 3,1 bln PLN. Jak wynika z opublikowanych danych, PKB urósł nominalnie we wszystkich województwach Polski, ale jego dynamika potrafiła znacznie się różnić. Pod względem PKB per capita województwo świętokrzyskie poza już wymienionymi państwami najbardziej przypomina Chiny ( USD). Lubelskie Turkmenistan ( USD) oraz podkarpackie Nauru ( USD). Trzeba na początku zaznaczyć, że wyniki są przedstawione w parytecie siły nabywczej, czyli nie uwzględniają kosztów życia. Inaczej wyniki byłyby znacznie lepsze.
Na integrację z gospodarką światową, poprzez włączenie jej do międzynarodowych łańcuchów dostaw. Zatrudnienia na rynku wewnętrznym jest powiązane z rynkiem międzynarodowym. Warto zaznaczyć, że każdy z tych czynników może mieć skomplikowane wzajemne zależności. Ich wpływ na PKB per capita może być różny w różnych okresach czasu. Należy pamiętać, że to tylko kilka z czynników wpływających na PKB per capita. Również polityka fiskalna, polityka monetarna, demografia, równowaga handlowa i wiele innych czynników mogą mieć wpływ na tę miarę.
PLN w regionie warszawskim stołecznym. Oznacza to prawie 3-krotną różnice między najbogatszym a najbiedniejszym regionem. Najniższą wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2017 roku na poziomie 35,6 tys. Zł (68,9 proc. EUREX uruchamia swapy i usługa rozliczeniowa OTC FX przeciętnej dla kraju) odnotowano w regionie lubelskim. Warto również wspomnieć, którego regionu PKB urosło najbardziej względem 2021 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wartości nominalne, nieskorygowane o inflacje.
Wskaźnik niższy niż w Polsce ma osiem krajów UE. Kolejne kraje to Włochy, Słowenia, Cypr i Czechy. Ich PKB per capita wyrażone w standardzie siły nabywczej mieszczą się w przedziale do 10 proc. Nowe szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pozwalają przyjrzeć się sytuacji gospodarczej w rozbiciu na województwa Polski.
Wydobycie ropy czy gazu sprawia, że wartość wytworzonych w danym państwie dóbr znacznie rośnie. Zyski wędrują jednak bardzo często do wąskiej grupy osób, a poziom zamożności społeczeństwa nie rośnie aż tak bardzo. To sprawia, że mimo bardzo wysokiego PKB, poziom bogactwa społeczeństwa nie jest tak wysoki. Drugim problemem są międzynarodowe korporacje. Raje podatkowe należą do regionów o najwyższym PKB per capita na świecie. Nie wynika to jednak z realnej produkcji, a księgowych zabiegów dużych firm.
W czterech polskich regionach poziom PKB przypadający na jednego mieszkańca był powyżej średniej krajowej. Pod tym względem region warszawski stołeczny był bezkonkurencyjny. W stolicy i okolicach wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2017 roku kształtowała się na poziomie 113,3 tys. Przeciętnej liczonej dla całego kraju. Pozostałe regiony z wartością PKB per capita wyższą od średniej krajowej pozostały daleko w tyle za regionem stołecznym. Na Dolnym Śląsku produkt na mieszkańca odpowiadał 110,5 proc.